SOKiAS wnioskuje o utworzenie kolejnej atrakcji przyrodniczo-turystycznej w Karpaczu! Czy powstanie zespół Przyrodniczo–Krajobrazowy o nazwie Płomnica -Skalne?
Czy w Karpaczu powstanie Zespół Przyrodniczo–Krajobrazowy o nazwie Płomnica -Skalne? Decyzja należy do radnych. Jeżeli cała procedura zakończy się pomyślnie, to w mieście ustanowiona zostanie nowa forma ochrony przyrody między strumieniem Płomnicą a Osiedlem Skalnym.
Stowarzyszenie w dniu 14 grudnia 2020 r. złożyło w Radzie Miejskiej wniosek o utworzenie Zespołu Płomnica-Skalne na podstawie Ustawy o ochronie przyrody. Obszar Zespołu stanowi fragment krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługującego na ochronę, ze względu na jego walory widokowe oraz estetyczne. Położony jest w północno-wschodniej części Karpacza na powierzchni około 32 ha. Składa się z kilku charakterystycznych części: kompleksu łąk określonych jako „Murawy przy Skalnym”, „Świętojańskiego Lasu” i strumienia Płomnica z „Jesionowymi Błotami”.
Największą wartością Muraw przy Skalnym jest ich atrakcyjność krajobrazowa i możliwość podziwiania najwyższych szczytów oraz rozległych panoram trzech pasm górskich: Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich i Głównego Grzbietu Karkonoszy razem ze Śnieżką.
Najbardziej widowiskowym zjawiskiem przyrodniczym Świętojańskiego Lasu, jakie można obserwować na przełomie czerwca i lipca są wieczorne loty “robaczków świętojańskich”. O tej porze roku, przy sprzyjającej pogodzie las błyszczy setkami światełek wysyłanych przez iskrzyki i świetliki. Przed wzrokiem obserwujących odbywa się niezwykłe zjawisko, istniejące w naturze bez ingerencji człowieka i nie wymagające żadnych nakładów (podobnie jak łąki krokusowe w Tatrach).
Jesionowe Błota położone na terenie źródliskowym zasilają pobliski strumień Płomnicę i są wodopojem dla dzikich zwierząt. Mają nie tylko zróżnicowane ukształtowanie terenu, ale również ciekawą szatę roślinną przechodzącą w las łęgowy ciągnący się wzdłuż Płomnicy, która zachowała w większości charakter żywiołowego górskiego potoku z licznymi zakolami i pierwotnym, „dzikim” brzegiem. Ostatni jej odcinek, wpadający do Łomniczki jest uregulowany i stanowi świadectwo rozwiązań inżynieryjnych z początku XX w. razem ze współczesną techniką. Dużą wartością krajobrazową strumienia Płomnicy i sąsiadujących z nią terenów jest połączenie krajobrazu naturalnego z kulturowym.
Projektowany Zespół Płomnica – Skalne należy określić jako atrakcyjny, harmonijny, bardzo silnie zagrożony. Źródłem zagrożeń są, przede wszystkim zamiary inwestorskie, które wciąż się pojawiają w różnych wersjach – chodzi m.in. o budowę na tych terenach nowych obiektów hotelowych, apartamentowców, parku rozrywki z zabudową do wys. 6 m, wież telefonii komórkowej, wycięcia lasu o statusie lasu ochronnego pod budownictwo komunalne, mimo że miasto Karpacz w Raportach o stanie Gminy za 2018 i 2019 r. przewidziało inne działki do tych celów. Realizacja chociaż jednego z tych planów spowoduje nieodwracalne zniszczenie obszaru i jego atrakcyjności krajobrazowej oraz przyrodniczej. Doprowadzi do degradacji przestrzennej, zacierania różnorodności form geomorfologicznych i różnorodności biologicznej (którą zapewniają, m.in. zadrzewienia śródpolne i tereny podmokłe). Mimo że w granicach administracyjnych Karpacza znajduje się Karkonoski Park Narodowy i Lasy Państwowe, to na obszarze zainwestowanym miasta obszary zieleni gwałtownie się kurczą. Przeinwestowanie (betonowanie) Karpacza jest niepodważalnym faktem, razem ze wszystkimi tego konsekwencjami: budową wielopiętrowych bloków przeznaczonych dla turystów, dużymi hotelami i apartamentowcami zabierającymi przestrzeń oraz niszczącymi górski krajobraz, a także zatłoczeniem miasta, wielkimi problemami w ruchu komunikacyjnym i okresowymi brakami wody.
W takiej sytuacji ochrona terenów zielonych, wodnych i ich bioróżnorodności jest koniecznością dla przyszłości Karpacza, po to, aby nie stracił swojego
wyjątkowego charakteru górskiego kurortu i swojej malowniczości.
Wniosek Stowarzyszenia w sprawie utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Płomnica-Sklane skierowany do Rady Miejskiej Karpacza ma temu służyć.