„…lokalne władze samorządowe nie mają spójnej koncepcji rozwoju dla takiej miejscowości turystycznej jaką jest Karpacz. Pomijane i marginalizowane są elementarne zagrożenia dla środowiska naturalnego, układu urbanistycznego, czy ładu przestrzennego. Trudne pytania dotyczące chłonności turystycznej, zaopatrzenia w wodę, czy wreszcie podstawowego elementu dla miasta, jakim jest szeroko rozumiana infrastruktura oraz całościowa koncepcja komunikacyjna, pozostają bez odpowiedzi. „
Słowo wstępne z biuletynu sympozjalnego
Szanowni Panstwo
Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej – SOKiAS, zostało założone w połowie 2008 roku. Bezpośrednim impulsem do jego powstania była kolejna po Hotelu Sandra i Hotelu Gołębiewski, planowana w Karpaczu, wielkokubaturowa inwestycja. Tak jak poprzednie, brutalnie ingerująca w krajobraz, środowisko i charakter górskiej miejscowości o historycznej przeszłości. Już powstający obiekt-moloch Hotelu Gołębiewski budził i budzi, zdecydowany opór w środowisku architektów, przyrodników i ludzi odpowiedzialnych za kształtowanie krajobrazu. Wywołuje on także negatywne reakcje wśród zdecydowanej większości gości i turystów odwiedzających Karkonosze.
Następna, forsowana na fali koniunktury budowlanej, a co gorsza powszechnej supremacji pieniądza, ogromna inwestycja, wywołała protest społeczny i potrzebę dyskusji z władzami, na poziomie zdecydowanie wyższym niż sporadyczne spotkania czy przygotowane przez inwestorów ogólnikowe prezentacje o znikomej wartości merytorycznej.
Z przykrością należy stwierdzić, że lokalne władze samorządowe nie mają spójnej koncepcji rozwoju dla takiej miejscowości turystycznej jaką jest Karpacz. Pomijane i marginalizowane są elementarne zagrożenia dla środowiska naturalnego, układu urbanistycznego, czy ładu przestrzennego. Trudne pytania dotyczące chłonności turystycznej, zaopatrzenia w wodę, czy wreszcie podstawowego elementu dla miasta, jakim jest szeroko rozumiana infrastruktura oraz całościowa koncepcja komunikacyjna, pozostają bez odpowiedzi.
Stowarzyszenie, jako organizacja społeczna działająca poza strukturami administracji państwowej, pozwala na integrację wszystkich ludzi wokół konkretnego celu, w tym wypadku ochrony krajobrazu i architektury sudeckiej – bez względu na ich poglądy polityczne, przynależność partyjną, zamieszkanie, wykształcenie czy wykonywany zawód. Pragniemy, aby o naszym otoczeniu, jego kształtowaniu i wszystkich zmianach decydowali ludzie kompetentni i fachowi. Ludzie i instytucje które zawodowo zajmują się tą problematyką.
W maju 2009 roku, stowarzyszenie zorganizowało sympozjum naukowe pt. „HARMONIJNY ROZWÓJ SUDECKICH MIEJSCOWOŚCI TURYSTYCZNYCH NA PRZYKŁADZIE KARPACZA. PRÓBA OKREŚLENIA ELEMENTÓW GRANICZNYCH”
Biuletyn, który oddajemy w Państwa ręce, zawiera prezentowane na sympozjum referaty. Autorami tekstów są osoby posiadające ogromna wiedzę i doświadczenie w swoich dziedzinach, potwierdzone wieloma tytułami naukowymi, które jednocześnie od lat związane są z Sudetami, Karkonoszami i samym Karpaczem. Osoby, których zawodowe kwalifikacje pozwalają na formułowanie wniosków o podstawowym znaczeniu dla rozwoju miasta. Same zaś wnioski, stanowią ważny element w dyskusji nad kierunkami rozwoju sudeckich miejscowości turystycznych, nad strategią rozwoju Karpacza. Przy okazji, należy zwrócić uwagę, że niejednokrotnie łamią obiegowe opinie i stereotypy.
Sławomir Lange
Prezes SOKiAS