Zapraszamy na wieczorne spacery w okolice Świętojańskiego Lasu w Karpaczu! Na przełomie czerwca i lipca, w ciepłe wieczory robaczki świętojańskie błyszczą w nim dziesiątkami światełek.
Zapraszamy na wieczorne spacery w okolice Świętojańskiego Lasu w Karpaczu.
Na przełomie czerwca i lipca, w ciepłe wieczory robaczki świętojańskie błyszczą w nim dziesiątkami światełek. Krótką wędrówkę poboczem ulicy i leśną ścieżką ozdabiają sygnały świetlne wysyłane z zarośli, traw, leśnej ściółki, skrząc się w zapadającym zmierzchu. Na skraju i w środku lasu, w coraz głębszym mroku odbywa się niezwykły taniec godowy malutkich chrząszczy. Przy pomocy świecących latarenek owady kokietują i uwodzą płeć przeciwną. Samiczki cierpliwie czekają wśród zmurszałej kory, na liściach i łodygach roślin, kusząc światełkami przelatujące samczyki. Dzięki komórkom świetlnym w odwłoku, owady emitują zielonkawe światło i impulsami nadają osobliwe kody.
Wraz z nadejściem świtu leśne przedstawienie kończy się, aby wieczorem rozpocząć się na nowo. Ciepła, niezbyt sucha pogoda sprzyja baśniowemu spektaklowi , a owadzie tańce można oglądać od połowy czerwca aż do połowy lipca.
Zobaczyć coś niezwykłego, w wydawałoby się zwykłym lasku? Zapraszamy na Osiedle Skalne, na sam środek ul. Marii Skłodowskiej-Curie!
Świętojański las nie tylko wieczorem jest atrakcyjny. Ranem widoczna staje się bogata szata roślinna łącznie z gatunkami chronionymi. W ciągu dnia warto wybrać się na spacer leśną ścieżką, prowadzącą do strumienia Płomnicy, a potem wzdłuż jego biegu do połączenia się z potokiem Łomniczką. Nad bagnisto – skalnym brzegiem Płomnicy uważny obserwator może dostrzec czasem zwierzęta zmierzające do wodopoju.
Stowarzyszenie SOKiAS bierze aktywny udział w przygotowaniu Zielonej Strategii dla Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej w ramach unijnego programu MaGICLandscapes – Zarządzanie zieloną infrastrukturą w krajobrazach Europy Środkowej (okres trwania programu od 2017 do 2020 r.). Jednym z celów projektu jest „ Podniesienie świadomości i pogłębienie wiedzy na temat zielonej infrastruktury i jej korzyści, które mają wpływ na życie mieszkańców”. „Świętojański Las w Karpaczu” jest jednym z przykładów zielonych działań zgłoszonych przez Stowarzyszenie do programu wraz z następującym opisem:
“Las Świętojański w Karpaczu – prezentacja i promocja zjawiska przrodniczego, jakim jest błyszczący setkami ogników na przełomie czerwca i lipca półnaturalny, niewielki las położony w Karpaczu przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. Las, w którym oprócz bogactwa roślin, w wilgotnej ściółce rozwijają się chrząszcze świetlików i iskrzyków, świeci przez okres około dwóch tygodni, w ciepłe wieczory, w czasie godów tych oryginalnych owadów. Tak zwane “robaczki świętojańskie” wysyłają wyraźne, żółtozielone sygnały, aby przywabić płeć przeciwną i porozumiewają się przy pomocy świetlnych komórek. Przed wzrokiem obserwujących odbywa się niezwykły, migocący taniec”.
Celem zgłoszonego “zielonego działania” jest ukazanie nowej atrakcji Karpacza, niecodziennego zjawiska przyrodniczego ( na wzór łąk krokusowych w Tatrach ), które istnieje w naturze bez ingerencji człowieka i nie wymaga żadnych nakladów. Wieczorny spacer wzdłuz ulicy i ścieżki wyraźnie pokazuje piękno i wyjątkowość tego miejsca.