26 sierpnia 2019 odszedł Rafał Gersten. Zawsze będzie obecny w naszej pamięci.
Co roku przypominamy jego sylwetkę.
W związku z tym, że wkrótce planowane jest przywrócenie połączenia kolejowego Jelenia Góra – Karpacz, jego postać zasługuje na szczególną uwagę. Z tej okazji zapewne pojawi się wielu autorów tego sukcesu. Będą dyplomy, przemówienia i odznaczenia. Pierwszą osobą na tej liście powinien być Rafał.
Nie ma wątpliwości, że gdyby nie on, nie byłoby to możliwe. Od zawsze walczył o rewitalizacje tej linii. Stworzył autorski projekt ratowania połączeń kolejowych, stając „w poprzek” interesom ludzi mających na celu wyłącznie swoje własne korzyści i dążących do likwidacji i rozebrania linii kolejowej do Karpacza. To dzięki jego zaangażowaniu i uporowi, możemy również cieszyć się dziś odrestaurowanym dworcem kolejowym w Karpaczu, który jeszcze kilka lat temu przeznaczony był przez włodarzy miasta do sprzedaży.
„Często można było usłyszeć, że Rafał był postacią kontrowersyjną. Nie zgadzam się z tym absolutnie. Był wyrazisty do bólu, miał niezmienną, konkretną hierarchię wartości, w której dobro wspólne, dobro mieszkańców było jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym elementem. Rafał był społecznikiem i ideowcem. Bezkompromisowym. Za to bardzo go ceniliśmy. Zrobił dla tego miasta więcej, niż Ci wszyscy którzy uważają się za jego elitę. Pozostanie po nim wielka pustka.” /S.Lange, v-ce prezes SOKiAS – fragment pożegnania Rafała Gerstena, 2019/
„Żegnamy człowieka dużej wiedzy i kultury. Ateistę, ale nie antyklerykała. Człowieka zadającego pytania, a nie prymitywnie walczącego z Bogiem. Społecznika. Od lat działał i współuczestniczył w procesie budowania samorządu terytorialnego. Samorządu opartego na uczciwości, transparentności, a przede wszystkim rzeczywiście skupionego na dobru wspólnym. Bezsprzecznie dzięki jego pomysłowości, uporowi i wizji, my mieszkańcy Karpacza, nie utraciliśmy na zawsze naszego pięknego dworca kolejowego. Obecnie obiekt ten, po rewitalizacji, pełni rolę ośrodka kultury naszego miasta. Bardzo istotne jest to, że zostało również zachowane torowisko kolejowe (pomimo planów jego likwidacji i budowy tam asfaltowych ścieżek rowerowych). Daje to nam, mieszkańcom Karpacza nadzieje, na zgodne z jego przeznaczeniem wykorzystanie, poprzez przywrócenie ruchu kolejowego na linii Jelenia Góra – Karpacz.” /Kazimierz Blomberg, prezes SOKiAS, były Burmistrz Karpacza – fragment Wspomnienia, 2019/
W 2018 roku, po próbie podpalenia jego wagonu mieszkalnego, wystąpił w programie Anity Gargas demaskującym patologie w Karpaczu.
https://vod.tvp.pl/video/magazyn-sledczy-anity-gargas,25102018,39357258
Ps.
W związku z wieloma zapytaniami od naszych czytelników w sprawie nie działającego powyższego linku do materialu video /Magazyn Śledczy Anity Gargas o Karpaczu z 2018r./ postanowiliśmy opublikować wyjaśnienie:
Program był dostępny pod wskazanym linkiem od 2018r do grudnia 2023 na platformie VOD TVP. Po zmianie władz w TVP w grudniu 2023, dostęp do tych archiwalnych programów został zablokowany. Przygotowując powyższy wpis, wkleiliśmy bez sprawdzenia link z tekstów o Rafale z lat ubieglych z przeświadczeniem o jego aktywnym działaniu. Pytanie, komu zależy na ukyciu tego i innych podobnych materiałów pozostaje bez odpowiedzi.
/ wt., 27 sierpień 2024/