Rada Miejska nie chce chronić cennych przyrodniczo terenów w Karpaczu. Na LXV sesji odrzuciła wniosek o utworzenie użytku ekologicznego
Jesienią ubiegłego roku, dokładnie 25 października 2022 r., złożyliśmy wniosek do Rady Miejskiej Karpacza o uchwalenie użytku ekologicznego „Jesionowe Błota i Świętojański Las nad Płomnicą”. Po pięciu miesiącach, do porządku obrad sesji 29 marca 2023 roku został wprowadzony projekt uchwały nr 751/23 w sprawie uznania wniosku za zasługujący na uwzględnienie. Anonimowy tytuł projektu dotyczył utworzenia użytku ekologicznego na czterech działkach miejskich o łącznej powierzchni 1,4 ha. Znajdują się na nich siedliska chronione w Unii Europejskiej, tj. kwaśna buczyna 9110 oraz siedlisko priorytetowe 91E0 -łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe, położone na zabagnionym terenie z naturalnym zbiornikiem wodnym.
Radni stosunkiem głosów 6:7 przy 2 głosach wstrzymujących się zdecydowali, że wniosku rozpatrywać nie będą. Nasza propozycja ich zdaniem, nie zasługuje na uwzględnienie. Dlaczego – nie wiadomo. Rezultaty tego głosowania mogą być groźne dla naszego miasta. To nie tylko zniszczenie cennych przyrodniczo siedlisk poprzez pomysły ich zabudowy. Ważne jest także pozbawienie mieszkańców i turystów możliwości korzystania z tego terenu.
W interesie publicznym leży udostępnienie tych szczególnych pod względem przyrodniczym, położonych nad strumieniem i na rozlewiskach działek, mieszkańcom i osobom wypoczywającym w Karpaczu. Wyznaczenie szlaku spacerowego lub ścieżki przyrodniczej byłoby, naszym zdaniem, najwłaściwszym rozwiązaniem. Szczególnie przykre jest, że radni nie korzystają z uprawnień, ani nie znają możliwości, jakie daje im ustawa o ochronie przyrody. Przed przystąpieniem do głosowania Przewodnicząca Rady powiedziała: „Uchwala już raz była omawiana, niestety w troszkę innej, zmienionej wersji, w związku z czym procedujemy ją od nowa”. Mamy obowiązek wyjaśnić: Ta uchwała nie była procedowana od nowa! To była całkiem nowa uchwała na podstawie wniosku o utworzenie użytku ekologicznego! Dwa lata temu Stowarzyszenie składało wniosek o utworzenie Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, a to są dwie odrębne formy ochronyprzyrody. Dokładne wyjaśnienie różnic znajduje się w ustawie o ochronie przyrody. Mimo prezentacji wniosku na posiedzeniach kilku Komisji, niektórzy radni nadal nie orientują się, czym jest użytek ekologiczny, którego terenu dotyczy i jakie skutki niesie odrzucenie tej formy ochrony przyrody.