Za kilka dni, w środę, 25 października 2023 r. radni Karpacza będą decydować o utworzeniu użytku ekologicznego „Jesionowe Błota i Świętojański Las nad Płomnicą” na gminnych działkach o łącznej powierzchni 1,37 ha. Bezpośrednim impulsem do złożenia, już po raz trzeci (!) , wniosku w tej sprawie był pożar na siedlisku priorytetowym, którego skutki trudno jeszcze ocenić.
Obszar ten posiada wybitne walory przyrodnicze potwierdzone specjalistycznymi ekspertyzami. Na małym terenie występują – zgodnie z definicją użytku ekologicznego – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje, a także miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania. Jest to fragment krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługującego na ochronę, ze względu na jego walory widokowe i estetyczne.
Stwierdzono tu występowanie dwóch siedlisk chronionych w Unii Europejskiej: zbiorowisko naturalne dla regla dolnego 9110 – kwaśne buczyny oraz chronione i priorytetowe siedlisko 91E0 – łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe. Dodatkowo, do najbardziej widowiskowego zjawiska przyrodniczego, jakie można obserwować na tym terenie, są, na przełomie czerwca i lipca wieczorne loty „robaczków świętojańskich”. Istnieje ono w naturze bez ingerencji człowieka i nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów, podobnie, jak łąki krokusowe w Tatrach.
Wnioskowany obszar jest silnie zagrożony i narażony na dewastację z powodu zamiarów inwestycyjnych, które wciąż pojawiają się w różnych wersjach. Na przykład, proponuje się wycięcie lasu ochronnego na budownictwo wielorodzinne, typowo deweloperskie!.
W tym roku same nieszczęścia dotykają ten teren. Najpierw w lipcu pożar szopy opuszczonej stolarni doprowadził do zniszczenia kilkunastu drzew, a teraz wycięcie ośmiu dużych świerków – zgodnie z zezwoleniem – doprowadziło do usunięcia mniejszych drzew liściastych i uszkodzenia innych – również co najmniej kilkunastu sztuk. Pod stertami gałęzi i odpadów znalazły się małe świerki, klony itp.
Głosowanie nad utworzeniem użytku ekologicznego odbędzie się najprawdopodobniej w drugiej połowie trwania sesji, mniej więcej po dwóch godzinach od rozpoczęcia obrad, jeżeli nie nastąpi zmiana porządku posiedzenia. W programie sesji projekt uchwały nr 825/23 w sprawie „uznania wniosku za zasługujący na uwzględnienie” znajduje się na dziewiątym miejscu.
Transmisja na żywo będzie dostępna od godz. 8.30 na stronie bip.karpacz.pl
Bezpośredni link do transmisji:
Zapraszamy!