W Urzędzie Miasta Karpacza odbyło się uroczyste wręczenie medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” artyście Leszkowi Legutowi.
Uroczystość odbyła się w trakcie sesji Rady Miejskiej Karpacza w dniu 25 stycznia 2023r.
Laudację wygłosił Kazimierz Blomberg, prezes SOKiAS, ponieważ to właśnie Stowarzyszenie wnioskowało do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nadanie tego wyróżnienia Leszkowi Legutowi (cały tekst laudacji zamieszczamy na końcu niniejszego artykułu).
Uroczystego wręczenia dokonał Senator RP Krzysztof Mróz.
Radio Wrocław na swojej stronie internetowej zamieściło krótką relację z w/w wydarzenia. Bardzo dziękujemy!
Malarz z Karpacza, Leszek Legut, odebrał nagrodę Gloria Artis – Radio Wrocław (radiowroclaw.pl)
W uroczystości wziął udział także znany karpacki artysta plastyk Janusz Motylski, który jednocześnie pełni od kilku kadencji funkcję radnego Miasta Karpacza. Przy tej okazji należy wspomnieć, że Janusz Motylski od lat walczy o utworzenie w Karpaczu domu kultury z galerią sztuki, gdzie mogliby wystawiać swoje prace wszyscy lokalni twórcy i gdzie mogłyby odbywać się warsztaty artystyczne. Mieliśmy nadzieję, że dotychczasowy budynek magistratu przejmie tę funkcję, a nowy powstanie w bardziej dogodnym dla mieszkańców miejscu. Niestety tak się nie stało…
Poniżej zamieszczamy treść laudacji:
Karpacz, 25 stycznia 2023 r.
Leszek Legut – Laudacja
Artysta malarz Leszek Legut urodził się, wychował i wykształcenie zdobył we Wrocławiu, a w 1984 r. zamieszkał w Karpaczu. Działalnością artystyczną zajmuje się od 1990 r. W swoich pracach utrwala dziedzictwo kulturowe Sudetów i Dolnego Śląska, krajobrazy, górską przyrodę i liczne zabytki – świadków minionej przeszłości. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje malarstwo pejzażowe Karkonoszy. Sporadycznie maluje również portrety. Jest współczesnym kontynuatorem najlepszych śląskich pejzażystów, którzy w swoich obrazach łączyli realizm z ulotnością chwili i własną wizją artystyczną.
Ulubioną techniką Leszka Leguta jest akwarela, choć równie biegle opanował malarstwo akrylowe, olejne, rysunek oraz techniki graficzne. Estetyka jego prac nawiązuje do dawnych twórców, pejzażystów z końca XIX i początku XX wieku. Do swoich mistrzów zalicza Edwarda Theodora Comptona i Edwarda Harrisona Comptona (syna). Z zawodu jest konstruktorem, absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Dzięki niezwykłemu talentowi, nie mając formalnego wykształcenia plastycznego, znakomicie opanował warsztat malarski i wypracował swój indywidualny, charakterystyczny styl. Pomogła mu w tym umiejętność obserwacji i sąsiedztwo Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Od 2008r. jest członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków.
Swoje prace prezentował na licznych wystawach, głównie o charakterze lokalnym oraz w innych regionach Polski i w Niemczech. W 2005 r. został uhonorowany Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, przyznaną mu przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast w 2006 r., Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Zasługi Leszka Leguta to, przede wszystkim, przedstawianie piękna przyrody karkonoskiej na najwyższym, artystycznym poziomie. Obecnie, kiedy górski krajobraz ulega degradacji i bezmyślnemu niszczeniu poprzez chaotyczny, źle rozumiany rozwój, artysta, w swoich pracach wskazuje na wyjątkowość karkonoskiej natury i tym samym, potrzebę jej ochrony.
Twórca mówi o sobie, że jest „malarzem Doliny Dzikiego Potoku”. Tak nazywa się malowniczy, typowo górski strumień Karkonoszy, płynący w głębi równie pięknej doliny. Ze względu na trudny teren, przez wieki zachował się jego niemal pierwotny charakter. Leszek Legut uważa, że jest to najpiękniejsze miejsce na ziemi. Botaniczne opracowania naukowe z 2021 r. wykazały w tym miejscu niezwykłą obfitość roślin chronionych oraz cennych siedlisk leśnych. Dziki Potok graniczy z obecnym obszarem Natura 2000 i jest mocno z nim zintegrowany.
Tematem wielu obrazów Leszka Leguta są dolnośląskie zabytki. Autor skupia uwagę na przeszłości utrwalonej w detalach architektonicznych dworów, pałaców i zamków. Jego działalność artystyczna ocala od zapomnienia dzieła rzeźbiarzy, architektów i budowniczych minionych wieków, które, mocno zaniedbane, w niedługim czasie mogą przestać istnieć.
Artysta najmocniej zaznaczył swoją obecność w kilku projektach, stanowiących bardzo trwałe, wielopokoleniowe dzieło. Na pierwszy plan wysuwa się oryginalny projekt krzyża w Dolinie Łomniczki pod Śnieżką. Tworzy on zwieńczenie Symbolicznego Cmentarza Ofiar Gór, który zachowuje pamięć o ludziach niezwykłych: alpinistach, ratownikach i przewodnikach górskich.
Leszek Legut mocno się zapisał w pamięci współczesnego Karpacza: jest autorem obecnego herbu miasta oraz logo Muzeum Sportu i Turystyki. Jego obrazy znalazły miejsce w kościele parafialnym w Karpaczu.
Wysoki poziom prac artysty pozwala twierdzić, że obrazy Leszka Leguta są godne prezentacji w najlepszych muzeach i galeriach, a sam twórca należy do wybitnych polskich malarzy, swobodnie posługujących się różnymi technikami malarskimi, jednak akwarela jest mu najbliższa.